[Natatie] Perfomanţă excepţională la CE de nataţie

Noi transferuri , antrenori , suspendari si eliminari tot ce trebuie sa sti despre noile stiri sport.
Locked
User avatar
LaUR SNG
Fondator
Fondator
Posts: 9038
Joined: 8 years ago
Location: SNAGOV
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times
Zodiac:
Age: 21
Contact:
Status: Offline
Romania

2 years ago

Perfomanţă excepţională la CE de nataţie pentru juniori: David Popovici, aur şi record mondial! „Mă aşteptam la acest rezultat“ VIDEO

David Popovici a stabilit, joi, un nou record mondial în proba de 100 m liber, la nataţie juniori, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma. Potrivit FRNPM, citat de news.ro, în Foro Italico Swimming Pool Complex, în cadrul finalei la 100 m liber, Popovici a obţinut medalia de aur cu timpul 47.30 secunde – nou record mondial de juniori (după cel realizat tot de el în urmă cu două zile), nou record european de juniori, nou record al competiţiei de juniori, cel mai bun rezultat din istoria înotului realizat la vârsta de 16 ani, dar şi cel mai bun timp mondial (seniori) în 2021 în proba de 100 m. Românul a vorbit, pentru site-ul oficial al Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, de satisfacţia pe care a simţit-o prin atingerea acestei performanţe. “Cumva mă aşteptam la acest rezultat, dar nu credeam că va veni chiar atât de repede. Acum trebuie să mă bucur de moment şi să nu mă las pierdut de toată atenţia pe care o primesc. Trebuie să mă concentrez în continuare. Mai am probe de înotat la Roma, dar şi la Tokyo, la Jocurile Olimpice. Să stai pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, cu toată tribuna uitându-se la tine, cu toţi oamenii de acasă urmărindu-te, este cea mai mare satisfacţie pe care o poate avea un sportiv. Este o senzaţie unică şi sper să o trăiesc cât mai des. Tokyo se vede la fel. Faptul că am urcat în clasament nu schimbă scopul meu: să fac cea mai bună performanţă de care sunt în stare şi acolo, nu numai aici, la Roma”, a spus Popovici pentru sursa citată. Este a doua medalie cucerită de sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu la această competiţie, după argintul cu ştafeta României de 4x100 m. Marţi, în cadrul ştafetei, Popovici stabilise un record mondial la 100 m liber cu timpul 47,56 secunde.
„Iubiti totul cu toată inima ... căci viața se termină când vrea ea si pe nepusă masă !” – LaUR SNG

https://photos.app.goo.gl/WbQsF4C9QfvDvWSo6

Curios ? Nu il deschide :13:

[spoiler]Image[/spoiler]
[spoiler]Image[/spoiler]

https://www.facebook.com/10043517804227 ... 039605115/
Locked

Return to “Stiri Sport”