Steam - Mare atentie !!

Locked
User avatar
(c) FuNcKer.
Fondator
Fondator
Posts: 773
Joined: 8 years ago
Location: Iași
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Zodiac:
Age: 25
Contact:
Status: Offline
Ukraine

7 years ago

Acesta este un topic informativ in urma ultimei actualizari de securitate a conturilor Steam. Pentru discutii despre asta verificati topicul acesta.

Ultimul update consta in Steam Guard prin aplicatia creata pentru iOS si Android. Detalii [Please login or register to view this link]

1. Cum imi dau seama daca un cont are activat Steam Guard Mobile?
Cand doriti sa cumparati un cont de Steam de la un utilizator ii puteti cere detalii despre VAC sau Alert care se vad in Steam -> Setari.
Exemplu de cont care nu are Steam Guard Mobile activat :
Image
Exemplu de cont cu Steam Guard Mobile activat :
Image
Atentie : Personal NU RECOMAND sa cumparati conturi Steam cu Steam Guard Mobile activat ! Se poate scoate doar daca ai codul pe care ti l-a afisat cand l-ai activat sau de pe numarul de telefon pus.

2. Daca mi-am primit datele si vreau sa ma loghez dar contul are Steam Mobile Guard, ce fac ?
Cand va logati o sa va apara fereastra in urmatorul fel :
Image
Codul acela se gaseste doar pe aplicatia de iOS/Android de unde s-a activat Mobile Guard-ul si arata cam asa :
Image

3. Daca am primit codul de pe aplicatie si vreau sa-l scot, de ce cod am nevoie?
Image
Acesta este un cod ce este recomandat sa il pastreze toti ceea ce au activat optiunea.

4. Cum altfel mai pot sa imi securizez un cont Steam cumparat de la un utilizator ?
a) Steam -> Setari -> Familie -> Gestioneaza Modul familie
Image

(recomandarea mea e sa il lasati asa, in caz ca si-l recupereaza nu il va putea folosii )

b) Cereti toate facturile Paypal, Paysafecard, Skrill, Card samd sau licentele luate de pe Kinguin cu tot cu facturile lor.

Sfatul meu este sa NU cumparati conturi ce au activata optiunea asta pentru ca nu stiti cat de serios poate sa fie cel ce va vinde contul.
Dry Cooker si Catena iti inlocuiesc manuela!
A programmer is just a tool which converts caffeine into code
Image
User avatar
(c) FuNcKer.
Fondator
Fondator
Posts: 773
Joined: 8 years ago
Location: Iași
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Zodiac:
Age: 25
Contact:
Status: Offline
Ukraine

7 years ago

Numarul de telefon pe contul steam
Activarea lui Steam Guard pe telefon aduce si numarul vostru de telefon pe contul steam.
Setarile pentru numarul de telefon se pot vedea in Detalii Cont (Account Details) in meniul de pe partea dreapta - Numărul tău de telefon sau accesand direct acest link: [Please login or register to view this link]

Numarul de telefon asociat cu contul tau steam NU poate fi scos de pe cont fara confirmare cu un cod steam guard din aplicatie sau cu un cod SMS trimis la numarul respectiv.
Cu alte cuvinte numarul de telefon nu poate fi scos de pe cont de persoane care nu au acces la telefonul tau.

Resetarea parolei contului steam cu numarul de telefon
Spre deosebire de email care poate fi scos foarte usor de pe cont fara confirmare numarul de telefon nu se poate scoate asa cum am spus mai sus.
Un mare avantaj este ca putem sa resetam parola contului in cazul in care avem nevoie de acest lucru chiar daca adresa de email a contului a fost schimbata folosind nr de telefon asociat contului care nu poate fi scos.
Un mic update: Se pare ca adresa de email nu se mai poate schimba fara confirmare de pe telefon.

Mergem simplu in aplicatia steam in meniul "Recupereaza un cont pierdut", introducem numele contului si avem imediat optiunea resetarii parolei contului folosind numarul de telefon.

Cum adaug numarul de telefon pe contul steam?
In momentul in care activezi Steam Guard din aplicatia de pe telefon iti este cerut sa adaugi si un numar de telefon. Acel numar ramane asociat contului tau steam.

Nu cumparati conturi steam care au numarul de telefon adaugat pe cont.
Dry Cooker si Catena iti inlocuiesc manuela!
A programmer is just a tool which converts caffeine into code
Image
Locked

Return to “Informatii”